Lere zemren te flase

Te mendoj nga larg plot mall
Sepse ti shume larg ke shkuar
Shpirt, a je lodhur valle?!
Per mua vall a ke menduar?!

Un jam lodhur shpirti im
Jam lodhur me k’te jete mizore
Qe me vrau lumturine
edhe endrrat feminore.

M’fal Shqipëri

M’fal Shqipëri së s’jam shqiptar,
si keto që thonë të duam shumë,
por për pare e për ar,.
të kanë hedhur drejt e n’Lumë

N’parlament hyjnë plot gallatë,
sot është koha e internetit,
fyjnë nga nëna e nga gratë,
po iu prish pika e lezetit.

N’telefon pa meraz,
nis mesazhe plot ngrohtësi,
shumë je lodhe o politikan matrapaz,
ndaj do dhe femra për pak freski.

Ne kryqezim

Në një nga kryqëzimet e jetës
papritur u takuam,
kur unë s’isha unë…e ti s’ishe ti,
u pamë një herë gjatë në sy,
dhe mbetëm të mbërthyer aty.
Rrugën humbëm,
nuk dinim nga shkonim,
here shkelnim në gropa,
herë mbi bar e asfalt,
here humbnim njeri tjetrin,
herë e gjenim prapë.

Me duaj

Me thuaj me duaj ska rendesi qielli
ne eshte I kalter a bje shi
ne eshte a ka perenduar dielli
a hena ka dale perkrashi.

Me thuaj me duaj e mos ik,
me qendro pran se kam nevoje,
se nga vetmija une kam frike,
e syrin loti te ma verboj.

Trishtim

Plot me mërzitje e mbusha dhomën,
pa një arsye ashtu kot,
pastaj pranë e thërrita heshtjen,
që qelqet lante me lot të ftohtë.
Ngadalë ngadalë ia fshiva lotët,
ah ç’zbulova përtej atij trishtimi,
zbulova përtej atij trishtimi,
zbulova gëzimin e vërtet,
që s’mundet ta fshihnte trishtimi.
E ndeza cigaren e prap e fik,
i dhashe fund një dileme,
e dhimbshme ështé të humbasësh një mike,
por bukur është të gjesh vetveten.

Porta e zemres

Një portë që rri e hapur, zemra ime,
Nuk mbyllet asnjëherë… E për cudi,
e di që s’je gjë tjetër, vec kujtime,
Ç’të presë ashtu e hapur! Nuk e di!

Eshtë zemra që tërheq ndjenjat e mia?
A ndjenjat dërgojnë zemrën n’fluturim!
Dikur kisha lexuar…Nostalgjia,
nis, nga një e vetme, ngashërim!

Një ”ah” që e merr era e tërbuar
Përhapet nëpër muzgje romantik.
Një shpirt që e djeg malli përvëluar
N’hapësirat e qepallave rrjedh pik-pik!

Qerpikët e bashkuar e të lagur
Të ngjitur do të mbeten! Kurse ti,
si erë do t’frysh mbi mua pa u ndalur,
Do të frysh.!Po s’do të hapen sytë e mi!

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.