Tag Archives: te dua

Erdha

Erdha në ëndërr të, të takoj,
Por ti në gjumë te thellë më ishe,
Atë shpirt të qetë, s’bën ta trazoj,
Me atë butësi, në fytyrë që kishe!

Rrugës nga vija, mblodha plot lule,
Të t’i jap ty, me t’madhen shpresë,
Se ti, veç ti zemrën ma “shkule”,
Më ler me ëndrrën, më mirë te pres!

Dreret i muhisin henes

 

Nëse planet e kristalta në zemrën tënde fshihen,
Dalja e tyre në hapësirat yjore nuk përbën katastrofë,
Uji i tyre i ngrirë do të shkrihet,
Oqeanet dhe detet do krijohet.

Në syte e tu

Ne syte e tu te bukur frymezohem per te shkruar,
buzet e tua te kuqe vdes per ti shijuar,
Dhe zjarri qe kam ne zemer spo me le te qete,
ai ndizet dhe nuk shuhet lehte.

Deshira per te qene afer teje
digjet si zjarr te une,
Me e madhe se deti i paane,
me e madhe se fjala TE DUA.

Tek syte e tu humbet zemra ime,
tek buzeqeshja jote lundron shpirti im,
Tek buzet e tua prehet shikimi im,
TE DUA me shum se shpirtin tim.

Unik

Thjesht unik ti je në shpirt,
folezë e zemrës, më e bukur,
lëndinë me trëndafila celur,
pejsazh, që ç’lodhet shpirti i etur…

Me buzëqeshje shërove zemrën,
me shikimin, mbolle dashurinë,
U bëre lëndina më e bukur,
ku vallëzoj e fluturoj si flutur…

Je unik e do mbetesh ne përjetësi,
ndjenjat e pastra mos i merr për dobësi,
dhe se ndonjëherë të ngjaj si fëmijë
shpirti është tretur, në hire dashurie!!!

Sensi i lumturise

Sensin e lumturisë
e gjej vetëm tek Ti
Je buzëqeshja ime
ç’do natë e ç’do ditë…

Merr sytë e mi dhe shiko,
merr shpirtin tim dhe jeto!
Atëhere do të kuptosh se
Lumturia ime mbanë emrin tënd…

Nje jete

Sytë më lotojnë dhe drita është shuar,
Dua që të vdes, por zemra më rri zgjuar,
Ku do e gjej forcën të duroj kaq shume,
Pse kjo jetë po m’kthehet në vuajte pa fund.

Më verboi dashuria, dhe asgjë më s’shoh
Në vatrën e brengës, veten dot më se ngroh,
Më jane prerë forcat, asgjë më s’besoj,.
Kjo vetmi e shkretë shpirtin ma robëroj.

Dua të iki larg, në hapësirë,
Dua veç 1-her të marr frymë i lirë,
Dua të largohem, të shkoj në një bot të qetë,
Ku të mos ket intriga, po ëngjëj me fletë.

Nuk dua tu flas , vetëm ti shikoj,
Dua tjetër botë, kësaj më si besoj,
Dua të iki larg, atje ku mund ta shpreh dashurinë,
Këtu u zhgënjeva, mbase atje do të jetë më mirë.

Vec dicka o zemra e zemrës sime,.
Ti ishe dhe do mbetesh shënimi i jetës sime,.

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.