Category Archives: Poezi Dashurie

Jam zene rob

Rruges tende kaloj,
me shpresen Ty po te takoj..
Por heshtja mbizoteron,
dhe ne te dy ngelem po njesoj!

Ke ikur ndoshta, kete nuk po e kuptoj?!
Eh! nje brenge me ka kap, e s’po me leshon..
Veten torturoj ti iken dhe per mua s’mendon?
Une do te pres akoma,jam preh’ e dashuris ton’!

Njeri pa shpirt

Te hapa deren e zemres sime ngadalë
dhe ti hyre ne te si nje engjell i mirë.
Por shume shpejt ti u shndërrove ne djall
dhe shkatërrove, dogje, si nje killer i pirë.


Ti lypsar qe thesar kurr s’kishe pare.
.
Mi more te gjitha dhe s’me le asgje.
Shkaterrove, dogje ne zemren e vrare…
E prishe gjith boten qe kisha ndertuar ne te!

Sensi i lumturise

Sensin e lumturisë
e gjej vetëm tek Ti
Je buzëqeshja ime
ç’do natë e ç’do ditë…

Merr sytë e mi dhe shiko,
merr shpirtin tim dhe jeto!
Atëhere do të kuptosh se
Lumturia ime mbanë emrin tënd…

Nata u terr sonte, qielli po qan

Më iku buzëqeshja sonte,
dhe mbrëmja këtë e kuptoi,
natës i’a fshehu hënën,
dhe qielli filloi të qaj…

Na iku shkëlqimi, pllakosi errësira,
dhe gjumi u tremb nga shiu rrebesh,
s’më pëlqente, sonte, as muzika,
dhe frymëzimi s’më vinka për dreq…

Vetmi

E vetme mes katër muresh jam
duke lexuar vargjet e tua,
Lotët su kristal, nduar ende kam
një dhimbje, një brengë shtrëngohet në mua.

E përhumbur mes kujtimesh
si zogjt marrin shtegëtim,
Bashkë me erën në mes ëndjesh
për tek ty marrin fluturim.

Shikoni se si duken personazhet VIP pa makeup

Të gjithë e dijmë se sa të bukur duken personazhet vip nëpër tapetet e kuq të te hollywood-it apo të shfaqjeve tjera të ndryshme. Por keni menduar ndonjëherë se si mund të duken këta vip-a pa makeup apo në përditshmërine e tyre? Atëherë këtë përgjigje mund ta shikoni duke klikuar tek webfaqja: Celebritywithoutmakeup.net dhe do keni mundësinë ti shikoni se si duken yjet e ndryshem pa makeup.

>>KLIKONI KETU PER TE VAZHDUAR

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.