Category Archives: Foto Dashurie

Librat rrine radhe-radhe

Librat rrine radhe-radhe
presin doren qe ti marre.
presin doren t’i shfletojn
presin syrin ti lexoje.

Sa perralla rrin aty,
eja t’i kendojm te dy.
Sa figura, sa tregime
duan te hyn ne boten time.

Librat rrine krah per krah,
cili radhen sonte ?
thot i pari: merrme mua,
siq me do dhe un te dua.

Flet i dyti posht ne xham
po un radhen kur e kam?
librat rrine radhe radhe ,
presin doren qe ti marre.

1912 – Poezi per 28 Nëntorin

Rrugëtova tej deteve dhe maleve
Kalova varfërinë dhe pasurinë
Mbushur frymë tru-dehur
Arrita në mbretërinë etërve tonë.

Sy-etur përqafova Vlorën
Shtëpinë dy-katshe kështjellë
Lundërova dhe kujtova të kaluarën
Sot takova burrat e mëvetësisë legjendat e gjallë.

Serenate Korcare

Aty lart përmbi ballkonë,
borzilok er kundërmonë,
si meteore dërguar
fustan roz i reflektuar.
Si ngjal deti të tregon,
buza mjalt po më kullon,
ulu posht moj e uruar
serenate te kam kënduar.
Moj e bukura korcare,
moj sy zez moj lozonjare
me ato nazet e tua,
me shkrumbite zemrën mua.

Fjalet per ty nuk mbarojne

Ti je si nje engjell qe ec duke ndricuar
Edhe sikur deti ne ngjyre te jete formuar,
Edhe sikur toka ne leter te jete shnderruar,
Nuk do te me mjaftone per te te pershkruar.

E bukur, e ndjeshme, e delire,
E bukur si dielli kur eshte duke perenduar,
E shkelqyer si hena mbi oqean pasqyruar,
Dikush mund te thote se paskam tepruar.

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.