Category Archives: Poezi Dashurie

Si ty

Floket e tua i kreha me mendimet e mia,
c’fare ke ?… Jam ndryshe nga fotografia,
ta pata thene … Jam ndryshe po te me njohesh nga prane,
e mban mend ?…. Ende pa te thene ” te kam shume xhane ” ….

Buzet e tua i preka me deshirat e mia,
te puthjes sime pararoja,
ngrite nje te embel bote, ne te shpirtit tim rrenoja,
ta pata thene … Nuk jam dhimbje,
edhe pse me gjete duke renkuar,
te thash qe nuk bie edhe pse me pe rrezuar ….

… Ne naten time, ti me e bukur se nje hene,
si nje diell i bukur e per erresire nuk le me vend’,
si mund te bie ?… Tashme nuk mund te vdes,
kam ty, forcen e shpirtit e mundem te t’pres …..

U zgjova edhe sot

U zgjova edhe sot..
.Por perseri,me nje munges deshir per ta jetuar
edhe nje dite me teper.
Sa e kot me duket jeta,
kur i hap syt mes lotesh
i rrethuar nga dhimbja dhe mungesa jote.
Nuk po di me per cfar te zgjohem.
Dua te fle,Te fle dhe mos te zgjohem me kurr
.Spo gjej me arsye,per te ecur para.
Endrrat e mija nderruan jet,
dhe tani jam pa ato,pa ty,pa frym.
SE TI ISHE FRYMARJA IME.
Ndihem kaq bosh,me duket vetja si i vdekur.
Ndersa ti,ti je shkaku i vdekjes sime.
Tani s’me tremb asgje,as vdekja
.Do isha i lumtur,
nese ajo do trokiste ne shpirtin tim.
Se mbase pas saj,
do kishte nje vend ne parajs e per mua.
Por edhe nese nuk ka,
perseri s’me tremb ferri,
se une ne ferr po jetoj.
Akoma sme duket e vertet,
qe cdo gje ka mbaruar.
Une te besova,te besova aq shum,
saqe zemren time e vendosa ne duart e tua.
Por ti, ike,por jo vetem,bashk me zemren time.
Se ajo te ndoqi pas.
Dhe une tashme,jam pa zemer.
Pa jet, Pa ty.

Me duhet te hesht

Me duhet te hesht…
E shoh qe fjalet skan kuptim,
me e mire eshte heshtja.
Kam frike te pyes ne me do me,
me duhet te heshte.
Kam frike te mendoje cdo ndodhe me ne, 
me duhet te heshte.
Nese fati nuk na bashkon me,
me duhet te heshte.
Nese momentet me bejn te lotoj,
me duhet t heshte.
Nese me duhet te vzhdoje pa ty ,
nuk e di,me duhet prap heshtja.
Edhe nese pyes veten ne me duhet te jetoj?
ME DUHET TE HESHT…

S’jam e zonja

Hera heres ,me shfaqen dy sy ne qiell.
Dy sy ,te cilter, te dashur ,te larget,
dy sy ,qe dua ti kem ,gjithemone afer.

Me shfaqen ,ne sekonden e fundit te shpreses,
ne dimerimet e mia ,te gjata,
ne shkretetiren e fundit te pritjes
aty,mbi humnere,mbi pragje hatarash.

Ne te gjitha fundet e shpreses,me dalin perpara,
ata sy dhe me shohin ne sy,
te me shmangin nga cdo cperqendrim

Kurorezimi

Nëse një ditë hapat e ëndërrave tuaja
rastisht do të sjellin
poshtë shtëpisë së zemrës sime
e zemra jote plagë aty do të ndalet për një çast,
atje,
mes erës së luleve në botën e zemrës sime
që troket butësisht për të qenë së bashku qoftë dhe për një çast,
për një psherëtimë, për një rrahje zemre,
kokën mbështetur mbi gjoksin tim,
buzët e mia mbi ballin tënd

Kosova

Gjaku i deshmoreve u derdh per ty
Skrifica dhe mundi u be per ty
Te gjitha gjerat ne jete u bene per ty.

Po jetojme ne Kosove
Ne kete vend e atdhe
Po e shkelim token
Qe permbi eshte e mbuluar me dhe.

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.