U zgjova edhe sot

U zgjova edhe sot..
.Por perseri,me nje munges deshir per ta jetuar
edhe nje dite me teper.
Sa e kot me duket jeta,
kur i hap syt mes lotesh
i rrethuar nga dhimbja dhe mungesa jote.
Nuk po di me per cfar te zgjohem.
Dua te fle,Te fle dhe mos te zgjohem me kurr
.Spo gjej me arsye,per te ecur para.
Endrrat e mija nderruan jet,
dhe tani jam pa ato,pa ty,pa frym.
SE TI ISHE FRYMARJA IME.
Ndihem kaq bosh,me duket vetja si i vdekur.
Ndersa ti,ti je shkaku i vdekjes sime.
Tani s’me tremb asgje,as vdekja
.Do isha i lumtur,
nese ajo do trokiste ne shpirtin tim.
Se mbase pas saj,
do kishte nje vend ne parajs e per mua.
Por edhe nese nuk ka,
perseri s’me tremb ferri,
se une ne ferr po jetoj.
Akoma sme duket e vertet,
qe cdo gje ka mbaruar.
Une te besova,te besova aq shum,
saqe zemren time e vendosa ne duart e tua.
Por ti, ike,por jo vetem,bashk me zemren time.
Se ajo te ndoqi pas.
Dhe une tashme,jam pa zemer.
Pa jet, Pa ty.

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.