Category Archives: Poezi Dashurie

Dashuria

“Duke thirrur emrin tend
lotet sbriten si skllever
te dashurise, lidhur fort
pas faqeve te zbehta.

Duke thirrur emrin tend
ndjeva zemerimin te shperthente
furishem mbi kupen e ndjenjave
qe me vodhe.

Duke thirrur emrin tend
ndjeva shpirtin te shkeputej prej meje
e shpirti me duhet akoma,
kthema.”

Henes

Hena doli e zbeht ne bregoren e saj,
dhe une me laps ne dore,
i lutesha bukurise, mrekullise se saj te zbriste,
te ulej me mua ketu poshte!
Ti flisja per ty gjer e gjate,
henes princeshese se melankolise,
t’mi tregonte hena sekretet e dashurise!
O hene te lutem qe ti nga lart na shikon,
shko dhe i thuaj qe se kam harruar,
thuaj qe vetem per te zemra rreh
dhe syte e mi vetem per te kan vajtuar!
O hene te lutem, princeshe e melankolise
me hallet e mia nuk dua te te lodh,
por kam nevoje diku te shpreh dashurine,
dhe le ta di qe dot nuk me degjone!

Tek ty

Humbas, harrohem në krahërorin tënd
Kur e gjitha, e tëra prehem në ty,
Kuturu dhe fjalët, të them diçka nuk mbaj mend,
Veç në heshtje, të heshtur flasim me sy!

E lash pas dore unë botën të tërë,
Se bota për mua je vetëm ti!
Kështu siç je, i tërë dhe i bërë,
Të dua veç për vete, e imja dashuri!

Pse vret

Pa meshire sa gjak ftohte,
nje jete te re, ti ndeshkove,
qan femija, kerkon Nenen,
edhe Zotin zemerove!

Pse vret ti nje grua,
jeta e saj ,ishe ti,
ohh sa shume, lot ka derdhur,
per te madhen, dashuri.

Je penduar nga mekati,
shikon qiellin, lot leshon,
engjelli mori udhetimin,
nga parajsa, s’te harron.

Vetes

Ah moj e shkrete..
Malli do ta ndaje jeten pergjyse.
Do ecesh perpara do jetosh
Por ajo brenge e fshehur do te te mbyse!

Dhe rrugen ne fund kur ti ta cosh,
Kuptuar s’do kesh kurrsesi,
Nder vitet e humbura do t’kerkosh,
Arsyen pse jetove gjer tani!

Dhe prape do ta ndjesh a’t dritherime.
Do ndizet zjarri i mallit si dikur,
E do te t’behet zemra cope e grime,
Prej mallit qe s’u shua kurre!

Nje lot do te te rrjedhe mbi fytyre,
Dhe ti buzen fort ke per t’kafshuar,
Gjer sa t’rrjedhe gjaku me t’kuqen ngjyre,
E trembur do t’kuptosh qe s’ke jetuar!

Nje jete te tere te kam kerkuar

Para pasqyres rri e heshtur
Veten shoh por nuk e njoh,
Se prej kohesh jam e qeshur
Ndaj s’e njoh ate qe shoh.

Vezullojne syte e mi
jo nga dhembja por nga gezimi,
Zemra me bucet ne gji
Shpirti s’ka fije trishtimi.

Rrezaton fytyra ime
Buza qeshur rri gjithmon,
Mendja nuk ka me mendime
Vec per ty ajo mendon.

A e sheh se c’me ke bere?
Ku ke qene deri tani?
Te kam kerkuar nje jete te tere….
Nje jete te tere te kam kerkuar.

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.