Category Archives: Poema Shqip

Krenar qe jemi Shqiptar

Ca ka toka qe po tundet
Ca ka Serbi qe po shkundet
O bobo thot ca na gjeti.
Erdhen shqipet si termeti
Me flamurin Kuq e Zi
Luajne shqipet ne Serbi
Edhe hijen Serbi na ka frik
Thon Shqiptaret na presin n’fyt
Kur ne fush shqipet te zbresin
Pik gjaku serbit mos ti mbesin
Dhe atje ne Serbi
Do valoj flamuri Kuq e Zi
Djemt e Shqipes si Shqiponja
Do na i gezojn zemrat tona.
‪#‎ShqipriEtnike‬

Kerkim gjurmesh

Me kujdes,
nën fuqinë e arsyes,
vështrojmë syhapur,
nëpër shenja fërkemash,
shohim lashtësinë,
dhembja dhe krenaria,
gërshetohen në gjurmë
mbresash e kujtimesh
e vërteta me rrënjët e së kaluarës,
rrezon mbi themelet e së ardhmes,
gurët e harlisur,
ndër shekuj peshohen me menҫuri kohe,
zënë vend -marrin uratën,
si amanet ndër shekuj.

Mësuesja Ime

Mësuesen e dashur,
Unë shumë e dua,
Pas prindërve të mi,
Më e shtrejnta për mua.

Për gjëra të bukura,
Gjithmonë na mëson,
Kur i kryejmë detyrat,
Na përkëdhel dhe ledhaton.

Mësuesen time,
Kurrë s’do ta harroj,
Ndër vjersha dhe tregime,
Unë do ta kujtoj.

Poeme nga Ali Asllani – Hanko Halla

“HANKO HALLA”

Pjesa e parë

I

Halla ka marr’ mashën, urat po i shkrep
edhe merr e jep,
trungu i ullirit digjet me gazep,
digjet mala-mala, sidomos bujashka;
në dimër, moj motër, zjarri shum’ u dashka!

Dhe, i lumtë goja kush e tha më par’
xhan e shpirt, o burrë, xhan e shpirt, o zjarr!
Buk’ të that’ në sofër, buk’ dhe asgjë tjatër,
po agai sa malet edhe zjarr në vatër!

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.