Tag Archives: nena ime

Po ku ka?

 

M’thuaj, ku ka, me duar të nenës,
Me at gazin, plot magji?
Kush te thotë, gjithë me shendet,
Kur kollitesh, a teshti?

Kush te lanë me duar te arta?
Kush te krehë, e ledhaton?
Kush ti thotë fjalët më të arta,
Që veç nëna, i sajon?

Ti meriton me te madhen dashuri

Ti, që na sjell nga trupi yt në jetë,
Ti, që na fal dashuri të vërtetë,
Ti, që me gjakun tënd na mëkon,
Ti, që ninullat e ëmbla na këndon…

Ti që na rrit me shumë mundime,
Ti që na fal gjithmonë veç gëzime,
Ti që je kryefjala e së vërtetës,
Ti që je burim i pashterur i jetës…

Ti, që je vazhdimësia në këtë jetë,
Ti, që fal dashuri pa asnjë interes,
Ti, që rruzullit tokësor i jep dritë,
Ti, që më shumë se veten do fëmijtë…

Ti meriton më të madhen dashuri,
më të madhin nderim nga çdo njeri,
O e shtrenjta ime, si perëndeshë,
Fëmijë për ty gjithmonë do të mbes..

Nena Ime

Vitet kalojne por nenen se harrojme,
Zemer e embel me dashuri,
Qe mbjell vec paqe e dashuri,
Je ti o nena ime je ti.

Zeri yt i embel,
Thell ne mua buron,
Dashurine tende,
Cdo femije e deshiron.

Nena

Kur nata bie ne qytet,
Dhe qetesia mbulon gjithcka,
vetem ti nuk je e qete ,
Se femijet i ke shume larg.

Thinjat e tua te bardha,
Tregojne vuajtjet qe ke kaluar,
Dhe beharin ri e pret,
Ashtu e permalluar.

Eh vitet ikin e shkojne,
Dhe ti rri e pret,
Nuk je vetem nena ime,
O e bukura,o perendeshe.

Nene fjala me e embel ne bote,
Na fal nese te kemi lenduar,
Por kur u beme prinder vet,
Atehere te kemi kuptuar.

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.