Ndal o njeri!

Endesh i hutuar
ne jeten e dunjase
ndersa mekatet e tua
jane shtuar pamase.

Vazhdon te mos i bindesh
Atij qe te krijoi
duke harruar miresite
qe Ai t’i dhuroi.

Ne mbreterine e Tij
jeton pa u frikesuar
ne mosbindje ndaj Tij
i thyen urdhrat pa menduar.

Allahu eshte Zoti yne!

Ai eshte Allahu
i Vetem e i pashok
Krijuesi i gjithesise
eshte i Vetmi Zot,

Ai i krijoi qiejt
Ai e krijoi token
malet, fushat, detet
Ai e krijoi boten.

E krijoi njerezimin
asgje s’i vjen rende Atij
dhe te gjithe krijesat
do te kthehen tek Ai.

Jan burrat e pavarsise

C’jan ata mor c’jan ata,
me shqiponjen krah per krah.
Me shqiponj e me flamure,
burra qe s’do vdesin kurre.

Jan burrat e pavarsise,
diplomatet e Shqiperise.
Serbi si ftoi kte here,
trimat van me helikopter.

Te pres

Te pres, ne kafenen’ e mengjesit
Ku endrrave dikur u jepnim jete,
Tek ai shkemb ne breg te detit
Ku dallget ngriheshin lart ne qiell.

Te pres, prane rrjedhes se lumit
Ku qendron vark’ e dashurise,
Aty ku ndjenjat i perkundnim
Ku tani ne heshtje i flas vetmise.

Te pres, tek malli yn’ i pa-shuar
Tek burimi qe sot vec lot pikon,
Te pres tek puthja e pa-dhuruar
Tek dielli qe s’lind, vec perendon! 

Krenar qe jemi Shqiptar

Ca ka toka qe po tundet
Ca ka Serbi qe po shkundet
O bobo thot ca na gjeti.
Erdhen shqipet si termeti
Me flamurin Kuq e Zi
Luajne shqipet ne Serbi
Edhe hijen Serbi na ka frik
Thon Shqiptaret na presin n’fyt
Kur ne fush shqipet te zbresin
Pik gjaku serbit mos ti mbesin
Dhe atje ne Serbi
Do valoj flamuri Kuq e Zi
Djemt e Shqipes si Shqiponja
Do na i gezojn zemrat tona.
‪#‎ShqipriEtnike‬

Perralle

Perpiqem te te flas por ti nuk me degjon,
kam shume per te te thene, mundesine dot nuk e gjej, 
te theras moj zemer, por larg me qendron, 
nuk e di pakez shprese, ku mundem te rembej?

Eshte per tu habitur, per ty si ndiej une mall,
kur mund te gjej arsye, qe te te urrej,
ndoshta ngaqe per mua ti zemer je si peralle,
dhe thuam perallat kush nuk i pelqen?

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.