Pse, o nene?

Pse me braktise, o nene?
C’faj ka nje foshnje e mitur?
Pse nuk me fale pak ngrohtesi?
Po me le vete me u rritur?

Ku u zhduke ti o nene,
kur une per ty pata nevoje?
Po dhimbje per mua nuk ndjeve,
shpinen ku ma ktheve?

Prej cfare dashurie
me ke lindur mua?
Me se ke ushqyer,
me dhimbjet dhe lotet e tua?

Pse tani po me kerkon?
Tani je penduar?
E une me prinderit gjalle,
e braktisur kam jetuar.

Babai u largua,
po ti pse me leshove,
Ku te shkoje ti
me merrje dhe mua.

Ku te haje ti o nene,
me jepje nje kafshate,
Ne prehrin tend te fleja,
pak qetesi te gjeja.

Te me kishe mesuar te dua,
te ndjeja vetem pak dashuri,
Tani jam mbushur me urrejtje
qe s’mund te kete nje njeri.

U rrita pa dashurine prinderore
kur me se shumti pata nevoje,
Qaja per mamin dhe babin,
qe nuk dija ku ti kerkoj.

Kur me afrohej ditelindja,
enderroja per nje dhurate,
Prinderit e mi te vinin,
e ketu, te mos me linin.

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.