Dritero Agolli

DriteroAgolli2

Lindi me:  1931
Lindi në:   Devoll
Kombësia:   Shqiptar
Profesioni:   Shkrimtar

Biografia:

Dritëro Agolli lindi në Menkulas të Devollit me 13 tetor 1931. Pasi mori mësimet e para në vendlindje, vazhdoi gjìmnazin e Gjirokastrës, një shkollë me mjaft traditë. Studimet e larta për letërsi i mbaroi në Petërburg. Ka punuar shumë kohë gazetar në gazetën e përditshme “Zëri i popullit”, dhe për shumë vjet ka qenë Kryetar i Lidhjes së Shkrimtarëve dhe Artistëve të Shqipërisë. Për tridhjetë vjet me radhë Dritëro Agolli u zgjodh deputet. Krijimtaria e tij letrare është mjaft e pasur në gjini e lloje të ndryshme: poezi, poema, tregime, novela, romane, drama, skenarë filmash etj. Është fitues i disa çmimeve dhe i nderimeve të tjera. Disa prej veprave më të rëndësishme të tij janë përkthyer në Perëndim e në Lindje. Dritëro Agolli hyri që në fillim në letërsinë shqiptare (vitet’60) si një protagonist i saj, duke i ndryshuar përmasën e së ardhmes. Në veprën e Agollit e pa veten si protagonist bujku dhe bariu, fshatari dhe studenti, malësori dhe fusharaku. Agolli i bë poeti i tokës dhe i dashurisë për të, shkrimtari i filozofisë dhe i dhimbjes njerëzore. Vepra letrare e Dritëro Agollit krijoi traditën e re të letërsisë shqiptare. Ajo na bën të ndihemi me dinjitet përballë botës së madhe. Shkrimtar i madh i një “gjuhe të vogël”, ai është po aq i dashur prej lexuesve bashkëkombas, sa dhe në metropolet e kulturës botërore. Dritëro Agolli dhe brezi i tij letrar (vitet ’60) nuk u paraqitën me ndonjë poetikë të re, sido që u diskutua mjaft edhe për rimën dhe ritmin, për vargun e lirë dhe vargun e rregullt, për “rreptësinë” e poezisë. Më shumë përvoja e tij krijuese, se traktatet teorike, bëri që të ndryshohej rrënjësisht tradita e vjershërimit shqip. Dritëro Agolli u shfaq në letërsi si një autor me kërkesa të larta për poezinë. Ai synoi një poezi më të përveçme, me më shumë individualitet. Agolli krijoi poezinë e “un-it”, përkundër poezisë së “ne-ve”, që shkruhej “për të bashkuar masat”.
Agolli krijoi një model të ri vjershërimi në problematikë dhe në mjeshtërinë letrare, gërshetoi natyrshëm vlerat tradizionale të poezisë me mënyra të reja të shprehjes poetike. Thjeshtësia e komunikimit, mesazhet universale dhe shprehja e hapur e ndjeshmërisë janë shtyllat e forta ku mbështetet poezia e tij.
Në prozën e tij Agolli solli risi lo vetëm në strukturën narrative, por dhe në galerinë e personazheve të veta. Ata lanë sa të çuditshëm aq dhe të zakonshëm, sa tragjikë aq edhe komikë, sa të thjeshtë aq edhe madhështorë. Frazeologjia e pasur popullore dhe filosofia jetësore e bëjnë përgjithësisht tërë veprën letrare të Agollit sot për sot ndër më të lexuarën.

Poezitë e autorit:

[one_half]

[/one_half]

Tituj të veprave:

 • Në rrugë dolla, 1958
 • Hapat e mia në asfalt, 1961
 • Zhurma e erërave të dikurshme, 1964
 • Shtigje malesh dhe trotuare, 1965
 • Mesditë, 1968
 • Nënë Shqipëri, poemë, 1974
 • Fjala gdhend gurin, 1977
 • Komisari Memo, roman, 1969
 • Njeriu me top, roman, 1975
 • Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo, roman 1973
 • Trëndafili në gotë, roman, 1980
 • Fytyra e dytë, dramë
 • Mosha e bardhë, dramë
 • Udhëtoj i menduar, 1985
 • Njeriu i mirë, tregime
 • Kalorësi lakuriq, roman

9 Responses to Dritero Agolli

 1. vera says:

  shum shum shum me kan pelquer
  te pergezoj bile bile 2-3 5-qe i kom marr veq un qata
  te falenderoj shum shum

 2. Mersime Hashimi says:

  shum faleminderit per biografinë e këtij shkrimtari

 3. Jan poezi shum te bukura ??

 4. KLEVI says:

  Bravo!NJE NJERI I ZGJUAR INTELINGJENT DHE BESNIK.NJE POET I MBREKULLUESHEM DHE NJE SHKRIMTAR I SHKELQYER!POTHUAJSE POEZITE QE KAM LEXUAR NUK MUND TI KRAHASOSH ME TE DRITERO AGOLLI!

 5. I madh ke qene o DRIiTERO AGOLLI

 6. Nk do te te zevendesoje asnje

Leave a Reply to p] Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.