Rreth nesh

Faqja PoeziShqip.com u themelua në vitin 2011 me qëllimin e vetëm që të sjell tek lexuesit e apasionuar të poezisë shqipe dhe asaj të huaj një koleksion të përzgjedhur poezish nga autorë shqiptarë dhe ata të huaj.

Në fillim filloi si një blog i thjeshtë ku postonim poezi të zgjedhura që ne kishim lexuar/pëlqyer dhe mendonim se ishte e vendit që ti ndanim edhe me të tjerët që ishin të interesuar. Duke parë se interesimi i shqiptarëve për të lexuar poezi është i madh (përkundër paragjykimeve se shqiptarët nuk lexojnë poezi) ne filluam të mendonim më seriozisht për të ardhmen e faqes. Duheshin bërë ndryshime. 

Pas muaj të tërë përgatitjesh, me 1 janar 2013 lansuam versionin e dytë të faqes, që përdallim nga versioni paraprak vjen shumë më i organizuar, i thjeshtë dhe i lehtë për përdorim. Mbi 100 autor dhe mbi 1000 poezi janë postuar deri më tani dhe ky numër sa shkon e rritet. Qëllimi i kësaj uebfaqe është që të publikoj një numër sa më të madh të poezive në gjuhën shqipe online, duke ju mundësuar keshtu vizitorëve të lexojnë poezinë e bukur shqipe.

Në vitin 2016 bëhet një përditësim i rri në dizajnin e faqes dhe shume ndryshime të rreja, kështu që PoeziShqip.com tanimë ka një arkivë me mbi 150 autorë dhe reth 2000 poezi, dhe është arkiva më e madhe e poezive shqiptare në internet.

Nëse jeni autor dhe dëshironi që poezitë tuaja të listohen tek faqja jonë ju lutemi ti dërgoni poezitë nëpërmjet kontaktit.

 

 

16 Responses to Rreth nesh

 1. Sahit shala says:

  Pershendetje.
  Unë ju kam derguar edhe dy poezi te tjera por nuk kam marrë ndonje pergjigje nga ju.Dje ua dergova edhe nje biografi qe pershkruan ne pika te shkurtëra veprimtarinë time.
  Pres pergjigje nga ju.Unë kam shumë poezi te cilat me deshirë do ti postoja në faqën tuaj.
  Me nderime: Sahit Shala

 2. Sahit shala says:

  P.s
  Titujt e poezive janë sa vijon:
  Aquarium.si dhe Ta them troq.

 3. Sahit says:

  M.dita stafi,unë ka kohë qe ua kam dërguar nje përmbledhje por ajo për cudi nuk ka dalur në web faqen tuaj.
  Jam ne pritje te përgjigjes tuaj.
  Me respekt Sahit Shala.

 4. Sahit says:

  Ju shkruaj këtu per arësye se,në faqen e kontaktit nuk mund tua dërgoji asnje koment.Unë nuk di qku qëndron arësya!

  • Mimoza Ahmeti says:

   Jam Mimoza Ahmeti. Poezite e prezantuara ketu ne emrin tim jane perziere me te tjera qe nuk jane te miat. Turp

 5. Veron Hoxhaj says:

  Respekt Per Faqen Poezi Shqip com

 6. rona gashi says:

  shume me mall
  per ty nene
  une sot po qaj
  a i degjon lotet
  e mi qe po pikojn
  kthehu nen
  ku shkove
  pse sme tregon
  a nuk e she sa
  shume po vuaj
  a nuk te mjaftoi
  ajo qe e bere
  pse stregon
  ti shkove larg
  pa me then se me ke fal
  e pa me thon te dua
  pafundesisht
  te dua nene

 7. rona gashi says:

  JU FALEMINDERIT NESE E POSTONI

 8. Edlira Jorgji Doko says:

  E po, cfare kerkon llogari tek kjo psiqiatri e semure? Ku di di ky vilan cfare eshte poezia! Ky a kjo ka qene dunuar fizikisht e moralisht ne vogeli, e kete arme mban dhe tani. Nuk e njeh artin ky sharlatan. Nje prostitute eshte. Poezite e mia i copton, se keshtu kenaqet fantazma. Nuk po e gjej dot, kush e ka faqen, do kerkoj dhe pak, e po nuk e gjeta do te filloj denuncia e hapur publike. E gjen tjeter kush pastaj.
  KERMA E PESHTIRE…

 9. Edlira Jorgji Doko says:

  Me degjon fantazme?
  Ne te dyja anet e faqes tuaj jane poetet shqiptar e te huaj:
  te dyja rregullisht publikuar. Masakra e vertete, dhe sa e njeh ti artin e poezise, fillon tek publikimet ditore. Nje katastrof origjinale, pa orientim, sa skrupull, bastard do ta quaja, e nuk mbaron ketu: duket sikur ju kenaq kjo psiqika e semure, pasi dergova mesazhe te tjera, po ah! Nje krijese e peshtire ka lindur e tille, nuk mund te ndryshohet. Ka shume poezi te mijat ketu, disa filtruar disa pothuaj origjinale. Mos e beni nje problem , kam pare poete me te medhenj te dekorojne cupe nente vjecare qe derdhet ne dashuri. Nuk kam fjale te tjera.

 10. Edlira Jorgji Doko says:

  KUSH ESHTE KJO POETE? NUK GJENDET NE FB. DUKET QE ESHTE FALLSO, OSE NESE GABOJ, ME KORRIGJONI. NUK KA TRILLIM ME TE MADH NE POEZI. PACIT TURP!
  ———————————
  Më merr

  May 14, 2017 Poezi Dashurie

  Po pra vazhdo brenda vetes më merr
  më zhduk nën lëkurë të më kesh aty,
  e mos më ler të eci unë nëpër ter
  ma mer edhe shpirtin të bashkohet me ty.

  Më mer i dashur në krahët e tua
  e në trupin tënd të shkrihem e të bëhem një,
  mos më lër jashtë trupit, jo, s’dua,
  më mer në atë ëndërr që të fle nuk më le.

  Më mer se vetëm pranë teje mund të gjej qetësi
  pranë teje e ndjej parajsën më shumë,
  më struk aty ku gjej vetëm dashuri
  më vidh, thyeji, shpartallo ligjet që zemrës ju vunë.

  Poezi nga: Xhesi F. Adili

 11. ED DOK says:

  I ke hequr komentet e mia, eh? AQ injorat je ti dhe zgjebe sa merresh me poet fallco. IDIOT!

 12. ED DOK says:

  Injoratet dhe putaniket si ty hedhin trillime e ato qe hapin shalet poeteve me rradhe. Do luftoj gjer ne frymen e fundit te te cmaskroj. HAJVAN!

 13. Alina MS says:

  Une kam shume krijime letrare te cilat kam shume deshire ti postoj ne faqen tuaj.

 14. Alina MS says:

  Une jam nje poete e cila deshiron te ndaje krijimtarine me ju.

 15. Alina MS says:

  Sapo ju dergova nje poezi,dua ta di kur do ta postoni ate.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.