Le ta di gjithe bota

Le ta di gjithe bota
Qe une vetem ty te dua
Qe per ty jap jeten
Qe te dua ty me shum se veten…
Mos me largo nga zemra
Kur te largohem nga syte
Mos ma mbylle deren se jam fat i yt
Mos me thuaj jeto kur jeta nuk ka kuptim
Mos me thuaj te qesh kur nuk kam gezim.
Zerin degjoj ne telefon
Dhe si me duket nuk e di
Prape me puth

Te dua

Te dua zemra ime te dua shume e di
si peshku pa uje pa ty nuk mund te rri.
edhe pse ti nuk me beson
kjo zemer vetem ty te don.
te shpresoj qe kete nje dite ta kuptosh
dhe ne krahet e mi me vrap te vraposh.

I doja

Ti nuk me pe kur qava mbreme,
se doja jeten aq sa ty,
i doja ditet edhe me shi,
momentet qe ishim te dy….

E doja diellin,perendimin,
i doja zogjte kur fluturonin,
i doja lulet kur ngadale celnin,
i doja fluturat kur vallezonin….

Doja gjithcka te njerezimit,
doja cdo gje qe me rrethonte,
doja shume larg me ty te isha,
asgje tjeter mos na rrethonte…

Lere

Lere agimin te zbardhe ku mbizoteron erresira,
Lere shiun te bjere ku ka shkreptima,
Lere zemren te degjoje si rreh per ty zemra ime,
Leri syte e tu te embel te me shfaqen ne enderrime,
Lere rene te duket qe qielli te shndrise perseri,
Lere zemren tende te hapet, qe dashuria ime te vij tek ti,
Lere shpirtin tend te lire qe te vij tek mua
Lere mendjen te kuptoj se sa shume te dua.

Ngadale peshperis

Kur mendoj per ty
Dhe ethe shpirtri leshon
Mendoj per gjene me te bukur ne jete
Mendoj per dashurine tone.

Kur mendoj per syte e trishtuar
Dhe buzet qe dridhen pa fjale
Mendoj per floket mbi gjoksin tend
Dhe zemrat qe rrahin pandal.

Kur prane teje qendroj e heshtur
Dhe dridhem kur me prek ngadal
Mendoj se brenda teje ka dicka
Qe ti ma thua me zemer, jo me fjale.

Zemra

Zemra zemres i bon lutje
dashuria e par fillon me pythje
zemra e femres esht hotel
kush don hin e kush don del
po zemra e mashllit esht si gur kush
hin brenda nuk del kurre

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.