Te Dua

Te desha ty
Ti me shkaterrove
Nje dhimbje te re
Mua ma mesove.

Dhimbja ka mall
Lot edhe merzi
Kete do e kujtoj
dhimbje per Dashuri.

Te Pres

Sa afer dhe sa larg jemi ne te dy,
me mijera menyra mundohem te te arrij,
me qindra deshira i shpreh per ty,
te ishim bashke, te shiheshim ne sy.

Nen nje qiell te perbashket jetojme
thithim te njejtin ajer, ndajme te njejtin diell
por nuk te arrij dot, nuk te shoh asnjehere,
dhe eci rruges pa ditur se ku, kerkoj kudo per ty me sy.

Nuk je asgjekundi atje ku jam une
dhe shkoj ne c’do vend, ndoshta po me pret diku,
te pres si perhere, si gjithmone
te pres qe te zgjosh kete dashurine tone.

Fjalet per ty nuk mbarojne

Ti je si nje engjell qe ec duke ndricuar
Edhe sikur deti ne ngjyre te jete formuar,
Edhe sikur toka ne leter te jete shnderruar,
Nuk do te me mjaftone per te te pershkruar.

E bukur, e ndjeshme, e delire,
E bukur si dielli kur eshte duke perenduar,
E shkelqyer si hena mbi oqean pasqyruar,
Dikush mund te thote se paskam tepruar.

Na ikne grate ne feste

Na iknë gratë në festë
mjerë, mjerë, ne të zestë
shtëpine, pa fshir’ na i lanë
kapic’ pjatash,mbi lavamanë.

Nisen, qeshur grupe- grupe
një shall fallco, përmbi supe
kullundrisur, gratë tona,
kush me fund ,kush pantollona.

Shi në qytetin tim

Mbi kodrën e qytetit tim
Si pulëbardha retë zbresin atje,
Në dallgët e detit lënë puthjet
Dhe lotin e qiellit te një ulli.

Atje në tapetin e gjelbër diku
Këmbëkryq ulem e pi vesën,
Ndërsa nëpër degët e pemëve
Qëndrojnë varur retë e yjet.

Te dashuroj

Mbase nuk bej mire qe te shkruaj,
pasi nuk di nga t’ia fillloj,
kam shume per te te treguar,
nuk e di, mund edhe te gaboj.

Ndoshta ate qe ndjej nuk e shpreh dot,
sepse fjalet jane te varfra dhe sdo te mjaftojne,
gjithsesi disa germa po i formoj,
me gjithe shpirt, te dashuroj.

Por te lutem, mos e merr per dobesi
keto jane ndjenjat e mia per ty,
edhe nese te ngjaj si nje femije,
edhte malli dhe deshira per te qene me t ne perjetesi.

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.