Fillimi » Esad Mekuli » Pranvera

Pranvera

Kaloi dimri, erdh pranvera
me lulezim.
Erdh lejleku, dallendyshja
fluturim.
Rritet bari, vishet pylli
me blerim.
Hapet zemra e femijeve
plot gezim.
Dilni, dilni t gjihte perjashta
pa pertim:
Mblidhni lule malit, fushes
me nxitim.
Po dhe nje gje, o femije
ti e di.
Librin kurre mos e harro
per mesim.
Libri t’con ne jete te lumtur,
perparim.
Dija eshte pranvera jote
e shpetim.


5 Comments

 1. Geri says:

  Shume e bukur

 2. Geri says:

  Me beri te qaj

 3. Kosovo says:

  Sa kot e geri

 4. Geri says:

  T’qi ropt

 5. Kosovo says:

  Mrrush bolet

Emaili juaj nuk do të publikohet, por është i domosdoshëm për tu shënuar. Fushat e domosdoshme janë shënuar me *.