Category Archives: Poezi Dashurie

Degjo Zemren

Mbylli syte dhe degjoje zemren
Mos ndiq interesin por ndiq enderren
Degjo shum dhe fol pak
Shiko mire kur hedh cdo hap.

Askujt mos i jep zemren por jepi shansin
Jepi doren dhe jo ti japesh fatin
Gjithmon beso ne mrekulli
Mundohu te falesh sa me shum dashuri.

Mos degjo asnje njeri
Por beso ne vetvete
se e mira vjen nga ti
thuaja vetes kete perseri.

Nuk Urrej

 

Ulur në katin e pijetores
Dhëmbë-verdhi i djersitur
Sorrollatet si pallua e ditës
Nuk dua të urrej.

Zëri i neandertalit të mjerë
Mëton vëmendjen
Shikjimet më enden
Tentoj të mos urrej.

Muzike mbi trendafila

 

Dhe Erosi nis e bëhet muzikë,
Me nota dashurie të shkruara mbi trëndafila.
Mos mendoni se ka ardhur fundi,
Nëse shihni dy burra tek rrihen,

Në derën e të bukurës, gjysmë të mbyllur.
Kur te jemi plakur, do ti kemi thënë të gjitha,
Shpeshhere ndodhin turbullira.
Pastaj do ikim andej nga lindet drita.

Dreret i muhisin henes

 

Nëse planet e kristalta në zemrën tënde fshihen,
Dalja e tyre në hapësirat yjore nuk përbën katastrofë,
Uji i tyre i ngrirë do të shkrihet,
Oqeanet dhe detet do krijohet.

Në syte e tu

Ne syte e tu te bukur frymezohem per te shkruar,
buzet e tua te kuqe vdes per ti shijuar,
Dhe zjarri qe kam ne zemer spo me le te qete,
ai ndizet dhe nuk shuhet lehte.

Deshira per te qene afer teje
digjet si zjarr te une,
Me e madhe se deti i paane,
me e madhe se fjala TE DUA.

Tek syte e tu humbet zemra ime,
tek buzeqeshja jote lundron shpirti im,
Tek buzet e tua prehet shikimi im,
TE DUA me shum se shpirtin tim.

Ra mbrëmja

Ja, ra mbrëmja, ty s’je më,
Ku ke shkuar? Unë s’e di,
Ne u prishëm për hiçgjë,
edhe gjatë do mbajmë mëri.

Do harrohen telefonat,
Nëpër pellgje sytë do na thahen.
Si prelud do bjerë nga qielli,
një dëborë, kristal i bardhë.

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.