Adelina Mamaqi

adelina-mamaqi

Lindi me:   1939
Lindi në:   Tirane
Kombësia:   Shqiptare
Profesioni:   Shkrimtar

Biografia:

Ka kryer shkollën e mesme pedagogjike, universitetin e Tiranës, në degën Letërsi dhe Gjuhë shqipe. Punoi në Shtëpinë Botuese “N. Frashëri” në redaksinë për fëmijë. Më vonë kaloi redaktore në revistën “Nëntori”. Për 20 vjet punoi në revistën “Fatosi”, “Pionieri”. Vepra e parë e saj titullohet “Ëndrra vashërie”. Në vitin 1963 botoi “Bubi i vogël”.

Poezitë e autorit:

Tituj të veprave:

 • Orizi i milngonave (poemë)
 • Bregu i kaltër (vjersha)
 • Goni trazovaçi (poemë)
 • Fishekzjarrët (vjersha)
 • Klloçka dhe kotelet (poemë)
 • Si thoni ju ? (vjersha humoristike)
 • Kaltëroshi tekanjozi (poemë)
 • Një zog gëzimi (vjersha)
 • Mësoi Adi shkronjën A

6 Responses to Adelina Mamaqi

 1. Dardan Ademi says:

  Jam duke ditur ma shum

 2. Olta says:

  Poezit poemat tregimet e gjithqka qe shkruani me pelqejn je nje shkrimtare shum e mirë ?

 3. elmedina says:

  shum te bukura vjershat

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

PoeziShqip.com is an archive of albanian poems. Each day, we bring you a new poem from new books, magazines, and journals. Poems are chosen from the work of a wide variety of poets published or translated in the English and Albanian language. Our most eminent poets are represented in the selections, but also poets who are less well known. The daily poem is selected for its literary quality and to provide you with a window on a very broad range of poems offered annually by publishers large and small. Included with each poem is information about the poet and the poem's source. Our purpose is to make it easier for people to find poets and poetry they like and to help publishers bring news of their books, magazines, and journals to more people. If this is your first visit to PoeziShqip.com, let us welcome you with poems.